Kaliforniya Solucanı

ÇİFTÇİLERE YENİ GELİR KAPISI…

Hastalıktan ari, organik üretim için “Solucan” yetiştirin… çiftçiler ürettiği solucan gübresini gerek kullanarak gerekse satarak ek gelir elde edebilirler. çiftçiler kendi ortamlarında, herhangi bir ek ücret ödemeden üretim yaparak, hastalıklardan uzak, yüzde 100 organik üretim yapmalarına katkı sağlayabilirler. Tamamen organik olan solucan gübresi kullanımı, üreticiler kadar tüketicilerin de yararınadır.

               Üreticiler, çiftçiler, herhangi bir masraf yapmadan solucanları hem canlı yem olarak kullanabilir hem de gübresinden yararlanabilirler. % 100 organik solucan gübresiyle üretilen ürünleri tüketenler de sağlıklı beslendikleri için hastalığa yakalanmazlar. Solucanların yılda 3 kez üreme yapıp 18 kat artış sağlayabilirler ,solucanın protein değeri inek etinden 3 kat fazla olduğu ve kesinlikle hastalık barındırmadığı biliniyor. % 100 organik gübre elde etmek isteyen çiftçilere başlangıç maliyeti dışında hiçbir külfet getirmeyen ve AB ülkelerinde yüz yıldır solucan üretilip, gübresi tarım da kullanılmaktadır.

              Türkiye’de 3-5 yıldan beri yetiştirilen solucan ve solucan gübresi tüketiminin henüz yeterli düzeyde bulunmamaktadır. solucan üretiminin ülke genelinde yaygınlaştırılması için bu işle uğraşan herkes çalışmalar yapmalıdır. işe başlamak isteyenlere her türlü destek ve yardım yapmaya hazırız. solucan gübresi pazarının yeni ve önü açık bir pazardır, “Solucan gübresi üreterek çiftçimiz gübre için para ödemeyeceği gibi ürettiği gübreyi satarak ek gelir sağlayabilir.Hem de üretimi ve kullanımını yaygınlaştırarak ülkemizi gübrede dışa bağımlılıktan kurtarabiliriz” Solucanları, dünyada hammaddesi bedava tek işkolunun geri dönüşüm makineleri olarak nitelendirebiliriz. ” Solucanlar, çevredeki her türlü organik atığı yiyerek, maddi değeri oldukça yüksek yüzde 100 organik gübre haline dönüştürmektedirler. Bu işlemi yaparken de hızla çoğalarak yılda 18 kata kadar çoğalabiliyorlar.

              İhtiyaç fazlası solucanlar, çiftliklerde kümes hayvanlarının beslenmesinde canlı yem olarak değerlendirilebildiği gibi dışkıları bağ ve bahçede gübre olarak kullanılmaktadır. Solucan gübresi, bazı bitkilerde yüzde 50, bazı bitkilerde ise yüzde 70′e varan üretim artışı sağlamaktadır. Ayrıca elde edilen meyve sebzeye mükemmel bir aroma katıyor.” Üretimi kolay Solucan gübresi üretimi oldukça basit ve kolaydır. çevremizdeki atıklarla besleniyor. Böylece çiftçi, hiçbir bedel ödemeden atıkları değerlendirerek yüzde 100 organik yüksek verimli gübre elde edebiliyor.

              Organik tarım yapanların tercihi Solucan gübresinin, yüzde 100 doğal gübre olması dolayısıyla en fazla organik tarım yapanlar tarafından tercih ediliyor, “Bu doğal gübreyi bahçesinde, bağında yetiştirdiği meyve ve sebzenin doğal aromasını tatmak isteyenler de giderek artan miktarlarda talep ediyor “